Jóga

Je velké množství stylů a druhů  jógy, ale v našem centru naleznete IYENGAR JÓGU, a to jak pro začátečníky tak i pokročilé. Tento druh jógy jsme vybrali s hlubokým přesvědčením o její funkčnosti jak na vaše fyzické tělo,ale i na duševní růst.

IYENGAR JÓGA

je směr jógy, známý a oblíbený pro své zaměření na detail a precizní nastavení pozice (ásány). Tento unikátní systém byl vytvořen mistrem B.K.S. Iyengarem. Jeho cesta k józe začala v raném věku, kdy se potýkal s řadou zdravotních problémů.

B.K.S Iyengar denně pravidelně praktikuje a stále učí ve svém Ramamani Iyengar jóga institutu v indické Pune, společně se svým synem, dcerou a vnučkou. Guruji je také autorem jedné z nejčtenějších a nejznámějších jógových knih Light on yoga.

Iyengar jako první začlenil do výuky pomůcky (pásky, bolstery, židle a bloky atd.), což se stalo charakteristickým znakem jeho vlastního systému jógy. U začátečníků jsou pomůcky vnímány především jako podpora k získání rovnováhy, v pokročilejších lekcích pomáhají pochopit a zdokonalovat pozice, mají tedy roli druhého učitele.

Nejen zdraví lidé mohou mít užitek z praktikování Iyengar jógy, je totiž vhodná také pro osoby se zdravotními potížemi. Problémy jako např. bolesti zad, deprese, vysoký krevní tlak, oslabený imunitní systém, kloubní problémy mohou být úspěšně léčeny pomocí unikátních terapeutických postupů a sekvencí pozic, které Guruji Iyengar vymyslel a do dnešní doby zdokonaluje. Učitelé Iyengar jógy se během svého tréninku ale také ve své praxi vzdělávají v anatomických znalostech a základních fyziologických funkcí lidského těla. Jsou školeni k preciznímu vedení jednotlivých lekcí.

Cílem je naučit žáka uvědomit si své tělo a jeho správné nastavení v jednotlivých pozicích. Velká pozornost je věnována horním a dolním končetinám, jejich správnému nastavení v kloubech a s tím úzce souvisejícím přirozeným postavením páteře. Dalším specifickým rysem Iyengar jógy je logická návaznost pozic (sekvence), jež podporují správné fyzické nastavení kloubů a návaznou svalovou akci. Přirozená logika sekvencí pozic umožňuje a podporuje pokrok v získávání síly, pružnosti a koncentrace. Na každé lekci od svého učitele dostanete obsáhlé slovní vedení, vysvětlení a manuální nastavení a opravy vašich pozic. Pravidelné cvičení Iyengar jógy přináší množství pozitivní energie a zlepšení fyzické i psychické rovnováhy. Pomáhá rozvíjet koordinaci pohybů a vede k uvědomění si vlastního těla. A v neposlední řadě posiluje nejdůležitější svalové partie a tím přináší úlevu vašim kloubům a páteři.

SPIRÁLNÍ JÓGA
Více na www.joga-hlavice.cz